Groźny wirus na facebooku

Użytkownicy Facebooka po raz kolejny stają się celem ataku hakerów. To kolejna próba oszukania i wyłudzenia danych w ostatnim czasie. Tym razem problem jest o wiele bardziej poważny. Być może ktoś z waszych znajomych przesłał wam zdjęcie w formacie .svg nie otwierajcie go! Jeżeli to zrobiliście odłączcie swój komputer od internetu i zgłoście się do specjalisty. To nie pierwszy wirus na Facebooku, który działa według schematu.

Jak to działa?

Atak ten ma schemat jak wiele podobnych, które miały miejsce na popularnym serwisie. Znajomy wysyła nam wiadomość w której musimy kliknąć w odnośnik. Tym razem imituje on zdjęcie. Po kliknięciu w odnośnik swoje działanie rozpocznie złośliwy skrypt. Pierwsza rzecz którą robi to wysyłanie wiadomości do naszych znajomych w celu zdobycia kolejnych ofiar. Potem złośliwy kod przekierowuje nas na konkretne strony. Tam instaluje się nam złośliwe oprogramowanie która odpowiada za wykradanie danych wrażliwych.

Co robić?

Jeżeli dałeś się nabrać na te sztuczkę dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z kimś kto ma pojęcie na temat komputerów. Podstawą jest odłączenie komputera od internetu bowiem jest obawa że Twój dysk zostanie zaszyfrowany. Oznacza to że nie będziesz miał dostępu do swoich danych. Jedynym sposobem na ich odzyskanie jest zapłata okupu. Ostatnie rzecz którą powinieneś zrobić to ostrzec swoich znajomych o tym że możesz rozsyłać niebezpieczny plik i żeby nie klikali w podejrzane linki od Ciebie.

Facebook to raj dla cyberprzestępców

To nie pierwsza taka akcja w ostatnim miesiącu. Kilka dni temu na Facebooku grasowała grupa ludzi która pod przykrywką znajomości wyłudzała SMS-y premium. Szkoda w tym przypadku jest o wiele mniejsza jednak można było stracić kilka złoty.
Popularny portal społecznościowy jest idealnym miejsce do różnego rodzaju ataków. Wiele osób nabiera się na szkodliwe wiadomości od swoich znajomych. Nie w tym nic dziwnego bowiem nikt z nas nie zakłada że może paść ofiarą ataku. Najlepszym wyjściem jest zwiększenie świadomości na temat niebezpieczeństw w sieci i lepsza weryfikacja znajomych. Może nam to zaoszczędzić problemów.