
Psycholog – co musisz wiedzieć?
Współcześnie żyjemy w stresie, a życie przynosi trudne sytuacje z którymi musimy się na co dzień zmagać. Jest to szczególnie trudne dla najmłodszych- dzieci. W przypadku różnych niepokojących nas problemów, czy to natury bardziej psychologicznej, czy społecznej warto poradzić się specjalisty, który zawsze służy pomocą. Choć pierwsza wizyta zazwyczaj wiąże się ze stresem, tak naprawdę nie ma się czego bać. Nowa sytuacja to nowe wyzwanie, ale w końcu udajemy się do osoby, która nie będzie nas osądzała, tylko chętnie wysłucha i pomoże.
Psycholog – kim jest i w czym może pomóc
Jest to osoba, która ukończyła 5-letnie studia psychologiczne i uzyskała tytuł magistra psychologii. Jest o bardzo istotne, gdyż powinniśmy zawsze zwracać się o pomoc do specjalisty, dzięki czemu możemy mieć gwarancję fachowej porady. Rola psychologa polega na wspieraniu, doradzaniu i rozeznaniu się w sytuacji pacjenta. Obowiązuje go tajemnica zawodowa, więc nie ma obaw, że ktokolwiek dowie się o naszych dolegliwościach.
Od psychoterapeuty odróżnia go fakt udzielania wskazówek i podpowiedzi, dzięki którym pacjent będzie mógł uporać się z trudną sytuacją. Psychoterapeuta ma za zadanie jedynie wspierać pacjenta, by ten samodzielnie szukał rozwiązań.
Porady mogą szukać u niego osoby nieradzące sobie ze stresem, emocjami, relacjami społecznymi czy mające problemy z nieśmiałością, uczuciem smutku i braku poczucia własnej wartości. Specjalista, chcąc poznać sytuację pacjenta, może wykonać testy osobowościowe lub próbować pomóc poprzez ćwiczenia doskonalące asertywność. Warto się do niego udać w momencie, gdy dokuczliwe emocje jest coraz trudniej opanować, a wsparcie bliskich nie wystarcza.
Podczas wizyty warto zadawać dużo pytań, zwłaszcza jeśli coś nas szczególnie frapuje, a wątpliwości wypowiadać na głos, bez obaw.
Pomoc psychologiczna dla dziecka – w jakich przypadkach warto
Psycholog dziecięcy to osoba, z tytułem magistra psychologii, specjalista zajmujący się problemami rodzin- rodziców i dzieci. Pomaga rodzicom praktycznie w każdym aspekcie: w zakresie pytań dotyczących problemów wychowawczych i rodzinnych, a także porad dotyczących rozwoju malca.
Warto w każdej niepokojącej nas sytuacji zwrócić się do psychologa dziecięcego. Często zdarza się, że niepokojące rodziców zachowania lub powolne nabywanie nowych umiejętności przez dziecko mieszczą się w granicach norm rozwojowych. Doświadczony specjalista jest dobrze przygotowany do swojej roli, wykazuje się empatią umiejętnościami, dzięki czemu można mu zaufać. Jest w stanie doradzić także rodzicom, w jaki sposób mogą oduczyć dziecko niewłaściwych zachowań.
Warto skonsultować się ze specjalistą zwłaszcza w przypadku:
- ważnej zmiany życiowej np. pójścia do szkoły lub przedszkola i problemach dziecka z adaptacją do nowej sytuacji, lub odejścia bliskiej osoby
- problemów w szkole i nauce
- trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami np. wyjątkowej nieśmiałości i braku asertywności
- zaburzeń odżywiania, zwlaszcza, jeśli chodzi o dzieci wchodzące w okres dojrzewania
- występowania zaburzeń nastroju, długotrwałego smutku, apatii
- moczenia nocnego
- nerwicy natręctw i lękowej
- problemów z wyrażaniem swoich emocji, nadmiernej agresji czy też nieposłuszeństwa
Psycholog dziecięcy może prowadzić także zajęcia, które mają na celu wyrównanie umiejętności dzieci. Takie zajęcia edukacyjne najczęściej dotyczą radzenia sobie z emocjami i trudnymi przeżyciami. Ponadto w zależności od złożoności i nasilenia danej dolegliwości porady można szukać u osoby, która specjalizuje sią w danej dziedzinie np. psycholog adopcyjny, pracujący z dziećmi niepełnosprawnymi czy ten pracujący w poradni psychologiczno-pedagogicznej.