Od czego zacząć leczenie depresji?

To nieprawda, że depresja dotyka tylko osoby słabe, niezaradne, które nie są w stanie samodzielnie „wyjść z dołka”. Słynne porównanie depresji do „czarnego psa”, który przychodzi i zabiera całą energię i radość życia, zawdzięczamy Winstonowi Churchillowi – brytyjskiemu mężowi stanu, nobliście wielkiemu strategowi, twardemu negocjatorowi, który wpłynął na kształt współczesnej Europy – który sam cierpiał na depresję.

W rzeczywistości depresja to jedna z najczęstszych diagnozowanych dzisiaj chorób. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z depresją zmaga się 350 milionów ludzi, a w Polsce aż 1,5 miliona. W USA liczba zdiagnozowanych rośnie co roku o 20 procent. Coraz częściej dotyka ona również coraz młodsze osoby. Szacuje się, że objawy szeroko rozumianych zaburzeń depresyjnych przejawia aż 20% nastolatków, a według niektórych źródeł ma je co trzeci nastolatek.

Objawy depresji

 Do objawów depresji należą:

  • obniżenie nastroju, smutek
  • utrata zainteresowań i brak odczuwania przyjemności z rzeczy, które kiedyś cieszyły
  • zmęczenie, obniżenie energii skutkujące niechęcią do działania
  • trudności w koncentracji
  • niska samoocena i brak wiary w siebie
  • poczucie winy i małej wartości
  • pesymistyczne myślenie i widzenie przyszłości wyłącznie w czarnych barwach
  • myśli samobójcze
  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność)
  • zaburzenia apetytu

By zdiagnozować depresję, wystarczy, że wystąpią cztery z powyższych objawów. Depresja zatruwa życie, a chorujący na nią traci nadzieję, że kiedykolwiek wyjdzie z tego beznadziejnego stanu. Ale leczenie depresji jest nie tylko możliwe, ale coraz częściej również skuteczne.

Leczenie depresji

Psychiatrzy twierdzą, że każda, nawet najostrzejsza depresja jest uleczalna. Współcześnie dysponujemy wieloma rodzajami leczenia: od psychoterapii, poprzez leczenie farmakologiczne, a na zmianach stylu życia kończąc.

Ponieważ depresja ma wiele twarzy i u każdego chorego może mieć ona nieco inny przebieg, nie ma jednego dobrego sposobu leczenia, który byłby skuteczny w równej mierze dla każdego. To, co pomoże jednemu, może nie być skuteczne dla kogoś innego. Ale współpracując z psychiatrą lub terapeutą i zbierając informacje na temat różnych rodzajów terapii, każdy może znaleźć odpowiedni sposób na powrót do zdrowia i odzyskanie pełni życia.

Jednym ze sposobów na leczenie depresji jest farmakoterapia. W przypadku najostrzejszych stanów zaleca się branie leków antydepresyjnych, najczęściej z grupy SSRI, czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Należy pamiętać, że leki może przypisywać tylko lekarz psychiatra, a działanie leków antydepresyjnych widać dopiero po 2-4 tygodniach leczenia, a czasami musi upłynąć nawet więcej czasu. Dlatego należy przyjmować je codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza i nie wolno ich odstawiać nawet w razie poprawy samopoczucia.

Obecnie uważa się, że podstawowym sposobem na leczenie depresji powinna być psychoterapia, a farmakoterapia tylko jego uzupełnieniem. Przyczyny depresji są wciąż nie do końca poznane. Uważa się, że należą do nich zarówno czynniki biologiczne (takie jak zaburzenie działania neuroprzekaźników w mózgu), jak i psychologiczne. Leki antydepresyjne usuwają objawy depresji, ale nie leczą jej przyczyn. To tak jak z bólem zęba: lek przeciwbólowy może pomóc uśmierzyć ból, ale nie usunie przyczyny bólu, czyli na przykład próchnicy. Podobnie jest z depresją. Leki przeciwdepresyjne działają głównie na objawy depresji, ale żeby móc ją wyleczyć, trzeba znaleźć i usunąć jej przyczynę.  Badania wykazują, że łagodniejsze rodzaje depresji może wyleczyć sama psychoterapia, natomiast w przypadku cięższych zaburzeń najlepsze rezultaty przynosi łączenie psychoterapii i farmakoterapii.

Psychoterapia

Obecnie mamy w Polsce coraz więcej psychoterapeutów specjalizujących się w leczeniu depresji. Najpopularniejsze nurty, w których pracują terapeuci to terapia psychodynamiczna i behawioralno-poznawcza. Ta pierwsza jest terapią długoterminową, trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku (a nawet kilkunastu) lat. Spotkania odbywają się co najmniej raz w tygodniu w stale wyznaczonych porach i opierają się na rozmowie z psychoterapeutą. Przy czym to pacjent więcej mówi, a terapeuta słucha, interpretując wnoszone przez pacjenta treści. Terapia behawioralno-poznawcza jest zazwyczaj krótsza, a pacjent otrzymuje zadania domowe, które mają mu pomóc w redukcji objawów.

Na szczęście na rynku psychoterapii w Polsce mamy coraz większy wybór różnych nurtów psychoterapii. Nie każdy ma odpowiednie środki, by skorzystać z terapii długoterminowej. Ciekawą alternatywą dla powyższych dominujących nurtów jest na przykład krótkoterminowa terapia skupiona na rozwiązaniu czy terapia rodzinna. Ośrodki oferujące ten rodzaj terapii znajdują się nie tylko w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław), ale również w mniejszych miejscowościach. Warto rozejrzeć się w internecie, czy w pobliżu twojego miejsca zamieszkania nie ma podobnych gabinetów terapeutycznych.

Zaletą psychoterapii krótkoterminowej jest to, że terapeuta skupia się wraz z pacjentem na osiągnięciu celu, a nie na nieustannym analizowaniu problemu i deficytów, czy słynnym „grzebaniu w przeszłości”. Terapeuta pomaga otworzyć pacjentowi od dawna zamknięte drzwi. Ważniejsze jest tutaj znalezienie mocnych stron pacjenta, cennych doświadczeń i znalezieniu sposobów radzenia sobie z wcześniejszymi kryzysami.

Również terapie rodzinne przynoszą pozytywne rezultaty w leczeniu depresji, gdyż każda rodzina ma swoją niepowtarzalną organizację życia. I tak jak niektóre cechy rodziny mogą sprzyjać powstaniu depresji u jej członków, tak wspólna praca może również przynieść skuteczne rozwiązania, a w leczeniu chorego może uczestniczyć jego rodzina, co przynosi dużo bardziej wymierne rezultaty niż terapia indywidualna.

Zgłoś się po pomoc

Jeżeli ty bliska ci osoba cierpi na depresję, nie zwlekaj – zgłoś się po pomoc do specjalisty. Przyznanie się do choroby jest już pierwszym krokiem do jej skutecznego leczenia. Znajdź w swoim pobliżu lekarza psychiatrę (dostępni również na NFZ) lub umów się do psychoterapeuty. Często można zapisać się przez internet lub uzyskać informacje, jeśli wyjście z domu jest dla ciebie w tym momencie niemożliwe (taki rodzaj kontaktu oferuje m. in. Ośrodek Psychoterapii Spotkanie w Olsztynie).

W leczeniu depresji pomocne są również zmiany w stylu życia: odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie, sport czy zdrowe relacje społeczne. Osoba cierpiąca na depresję często nie jest sama wprowadzić tych zmian w życie, jeśli nie uzyska odpowiedniego wsparcia i profesjonalnej pomocy. Dlatego zgłoszenie się po pomoc do specjalisty to pierwszy krok, który pozwoli ci na powrót do zdrowia. I pamiętaj! Depresja jest uleczalna.