
Wybór konstrukcji więźby dachowej Elbląg zależy w szczególności od przeznaczenia budynku, wielkości i rozpiętości dachu oraz warunków klimatycznych, takich jak wiatr, opady i czas trwania opadów śniegu. W domach jednorodzinnych i niektórych domach wielorodzinnych najpopularniejszym rodzajem konstrukcji dachu są więźby drewniane. Wykonany jest głównie z elementów drewnianych (kłody, belki, kantówka, listwy i deski), które są skręcane lub przybijane bezpośrednio na placu budowy. Najczęściej w budownictwie wykorzystuje się drewno sosnowe lub świerkowe, natomiast drobne elementy (kołki, itp.). Wykonuje się z twardych materiałów: dębu, gumy arabskiej lub innych materiałów o podobnych właściwościach. Drewno powinno być odpowiednio wysuszone (maksymalna wilgotność 20%) oraz chronione przed czynnikami biologicznymi i ogniem. Maksymalna długość elementów z litego drewna to 7 m. Konstrukcja dachu drewniana to zupełnie nowe podejście do budowy.
Konstrukcja dachu drewniana – kiedy stosować?
Standardowo należy projektować takie kratownice do pokrycia dowolnego pokrycia, od blachodachówki po dachówki cementowe i ceramiczne. Podstawowym błędem jest założenie, że tak zwane lekkie pokrycia, takie jak blacha, papa czy gont, wymagają bardziej miękkich, lżejszych konstrukcji. To nie jest prawda. Rodzaj pokrycia tylko nieznacznie wpływa na konstrukcję kratownicy. Wybór więźby dachowej zależy od sumy obciążenia własnego dachu, jego izolacji termicznej i obróbki powierzchni oraz zewnętrznych warunków atmosferycznych. Kratownice muszą wytrzymać ciężar bardzo silnych podmuchów wiatru i zalegającego śniegu o wartości 100-150 kilogramów na metr kwadratowy, a nawet ponad 200 kilogramów na obszarach górskich.
Konstrukcje dachu drewnianego
W porównaniu z kratownicami typu r, kratownice szyjkowe są łatwe w produkcji, ekonomiczne i mają mniej ograniczeń. Dlatego są bardzo powszechnie stosowane przy budowie domów. Ich rozpiętość ścian wynosi od 5 do 12 m, a kąt nachylenia 25-67o (zalecane minimum 35o). Jętka jest rodzajem belki, na którą nakładany jest element poziomy – jętka. Zwykle umieszcza się go pośrodku subwoofera (lub nieco wyżej) – połącz złącza i utrudnij je. Przyjmuje się, że dolna część rufy (od ściany do jętki) nie powinna przekraczać 4,5 m, a górna (między jętką a kalenicą) nie powinna przekraczać 2,7 m. Do rozpiętości dachu stosowane są różne rodzaje jętek. Jęczówkę klasyczną zwykle projektuje się, gdy jej maksymalna długość wynosi 3,5 m; jeśli jest wykonywana w domu z poddaszem użytkowym, jej dolna krawędź musi znajdować się na gruncie o wysokości 2-2,4 m.
Strona internetowa https://wiazarydrewniane.pl/drewniana-konstrukcja-dachu/ to bogate źródło wiedzy o firmie zajmującej się wiązarami drewnianymi, dlatego warto właśnie na tej stronie zasięgnąć informacji i skorzystać z usług oferowanych przez firmę. Specjaliści posiadają fachową wiedzę na temat wiązar drewnianych, co jest niezwykle ważne dla klientów zainteresowanych tym tematem. Wiązary drewniany to szeroki temat, który powinien być omówiony przez fachowców w swojej dziedzinie, a powyższa strona internetowa to sprawdzona wiedza.